BASIN AÇIKLAMASI

Kamuoyuna duyurulur;
Sevgili meslektaşlarımız İstanbul Yeditepe Aşçılar Derneği olarak 2017 yılında görseli,logusu,projesi ve etkinliği üzerinde çalıştığımız ve 2018 yılında Dönemin Kadın Kolları Başkanı ile hayata geçirdiğimiz ”MUTFAKTA KADIN VAR”Projemizi yapmamızdaki gayemiz Dernek Başkanımız Salih GÜNEY’in mutfakta çalışan kadınlara önem verme,sen yapamazsın,çalışamazsın,sana ağır gelir,gidiş gelişi sana uymaz,kadın değilmisin yapamazsın sözlerinden rahatsız olarak ”Cennet anaların ayakları altındadır” hadisinden yola çıkarak kadın gücünün ne olduğunu ve kadınlarında profesyonel mutfaklarda neler yapabileceğini kanıtlamak adına bu projemizi hayatta geçirdik.Proje kapsamında profesyonel mutfaklarda çalışan kadın aşçılarımızı ziyaret ederek sorun,sıkıntılarını dinledikten sonra kadın aşçıların olduğu mutfaklara dikkat çekme adına ”MUTFAKTA KADIN VAR” Rozetlerimizi taktim ettik.Bunun dışında sadece profesyonel mutfaklarda değilde geleceğin genç bayan aşçılarımızın yanında olup onlara bu rozetlerimizi taktim ettik.Bunlarla ilgili olarak görsellerimizi görebilir @iyagad_kadin_kollari instagram sayfamızdanda görebilirsiniz.

Yıl 2019’a gelindiğinde Projemizin benzerini bir başka derneğin yaptığını gördük bundan asla rahatsızlık duymamaktayız tam tersine diğer derneklerinde bu tarz projeler üretmesi bizleri daha da mutlu edecektir. Lakin 2017 yılından bu yana hazırladığımız projemiz gerek kadın kolları başkanının değişmesi ve dernek projelerinin üst üste gelmesinden dolayı ara vermek zorunda kaldık 2018 eğitim öğretim yılında derneğimiz projemiz üzerine 2 okulla protokol imzalayıp ikinci dönemin başlaması ile kaldığı yerden devam edeceğini tüm kamouyuna duyurmak isteriz.

Konu ile ilgili olarak Kadın Kolları Başkanımız Sayın Eda BALKAN şunları söyledi ”

İstanbul Yeditepe Aşçılar Derneği Kadın Kolları olarak geçen sene başlatmış olduğumuz “Mutfakta Kadın Var” adlı projemiz sayesinde pek çok kadına ulaştık. Mutfaklarda çalışan emektar kadınlarımızla iş yapışları, ihtiyaçları, sıkıntıları ve yaşadıkları zorluklar hakkında birçok paylaşımda bulunuldu. Kadınlar narin, kibar, hassas ancak çalışma hayatında duygusal ve vazgeçilmezdirler. İş hayatının her dalında büyük başarılara imza atan kadınlarımız gıda sektöründe de varlığını gösteriyor.
Esasında herkes ilk lokmasını bir kadının elinden yer. İlk aşçı başımız annemizdir. İlk o bize öğretir çorba karıştırmasını, makarna yapmasını, kek çırpmasını, yumurta kırmasını. Evin içerisinde mutfak kadının hakimiyet noktasıdır. Orada öfkesini, sinirini, mutluluğunu, sevgisini ifade eder. Aşkla yapar bazen böreğini çıtır çıtır. Sinirle çırpar kekini, imkansızdır kabarmaz. Bir kadının özgürlük alanıdır mutfağı. Kapısının üzerine “Ayşe’nin Mutfağı” , önlüğüne “Mutfağın Kraliçesi” yazdırır. Günümüzde de restaurant ve otel mutfaklarında erkek egemenliğine rağmen büyük çabalar göstererek varlığını devam ettiriyor. Evet gerçekten büyük çaba sarfetmek gerekiyor. Tencere ağır kaldıramazsın. O küvet çok büyük taşıyamazsın. Un çuvalı büyük altında kalırsın. Tezgah altına eğilemezsin. Davlumbazın üzerine çıkamazsın. Izgarayı fırçalayamazsın. Bıçağa masat atamazsın. Neyiz biz süs bebeği mi ? Hayır tabiki de tüm bunları yapabiliriz. Orası mutfak, orası bir operasyon merkezi ve bizler de o merkezin birer üyeleriyiz. Bir erkek gibi çalışabiliriz. Yeterki bunu elimizden almasınlar. Biz kadınları farklı gözlerle görmesinler. O bıçağı kullanış biçimimize, o sosu bilip bilmediğimize göre değerlendirsinler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir